Paracetamol 500mg, 20 comprimate, AC Helcor

Medicamente fara reteta

Produs indisponibil Stocul pentru acest produs este epuizat și nu se cunoaste o data exactă a livrării sale la depozit.

2,20 Lei
Stoc epuizat

Descriere si prospect: Paracetamol 500mg, 20 comprimate, AC Helcor

652365409

Paracetamol Helcor face parte din grupa medicamentelor analgezice-antipiretice (amelioreaza durerea si reduce temperatura corpului in caz de febra). Paracetamol Helcor este indicat in tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate usoara pana la moderata, cu diferite localizari (dureri de cap, dureri in gat, dureri de dinti, dureri asociate racelii si gripei, dureri ale muschilor sau articulatiilor sau in caz de menstruatie dureroasa) si tratamentul simptomatic al febrei.

Acest medicament este un medicament destinat adultilor, adolescentilor cu varsta peste 12 ani si copiilor cu varsta peste 6 ani. Daca nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau, trebuie sa va adresati unui medic.

Compozitie: Substanta activa este paracetamol. Un comprimat contine 500mg paracetamol. Celelalte componente sunt: amidon de porumb, Povidona K30, talc, stearat de magneziu, dioxid de siliciu coloidal anhidru.

Mod de administrare:

Comprimatele Paracetamol Helcor se administreaza pe cale orala, cu o cantitate suficienta de lichid (aproximativ 200 ml la adult), cu respectarea intervalului de minim 4 ore intre doua administrari si a dozei maxime zilnice.

Dozele uzuale sunt:

Adulti si adolescenti cu varsta peste 12 ani: Doza recomandata este de 500-1000 mg paracetamol (1-2 comprimate) la intervale de 4 ore, administrata la nevoie. Nu se recomanda administrarea la intervale mai mici de 4 ore. Doza maxima recomandata pentru adulti este de 4g paracetamol (8 comprimate) pe zi.

Copii cu varsta cuprinsa intre 6-12 ani: Doza este de 60mg/kg si zi, repartizata in prize egale, de exemplu de 15mg/kg, administrata la 6 ore sau de 10mg/kg, administrata la 4 ore. Nu se recomanda administrarea la intervale mai mici de 4 ore.

Copii cu varsta sub 6 ani: Se va administra paracetamol intr-o concentratie si forma farmaceutica adecvata varstei.

Grupe speciale de pacienti:  Daca aveti probleme usoare sau moderate cu rinichii, este necesara precautie la administrarea acestui medicament.

Precautii:

Inainte sa utilizati Paracetamol Helcor, adresati-va medicului dumneavoastra, farmacistului: daca aveti probleme cu rinichii, deoarece medicamentul se va administra cu precautie la pacientii cu insuficienta renala usoara si moderata, fara a fi necesara reducerea dozei;  daca sunteti sensibil la acidul acetilsalicilic si / sau la antiinflamatoare nesteroidiene (AINS); daca consumati frecvent bauturi alcoolice, deoarece alcoolismul cronic poate creste toxicitatea hepatica a paracetamolului; daca aveti leziuni hepatice preexistente este necesara monitorizarea functiilor hepatice in cazul tratamentului de lunga durata si cu doze mari.

Nu utilizati Paracetamol Helcor: daca sunteti alergic la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6); daca aveti probleme cu ficatul precum insuficienta hepatocelulara sau boala hepatica activa; daca suferiti de anemie hemolitica severa; daca aveti probleme grave cu rinichii precum insuficienta renala severa; daca ati fost diagnosticat cu deficit de glucozo-6 fosfatdehidrogenaza; la copii cu varsta sub 6 ani (din cauza formei farmaceutice neadecvate).

Paracetamol Helcor se poate administra numai la adolescenti cu varsta peste 12 ani si copii cu varsta peste 6 ani.

Nu administrati acest medicament copilului dumneavoastra fara recomandarea medicului, in cazul in care copilul sufera de o boala a ficatului si/sau ia orice alt medicament care contine paracetamol.

Nu se va asocia cu alte medicamente care contin paracetamol.

Se va evita consumul de bauturi alcoolice in cursul tratamentului.

Forma de prezentare: 20 comprimate

Avertizare: imaginile sunt doar cu titlu informativ.

Data ultimei actualizari: 01.04.2022