Caffetin Cold Plus, 10 comprimate filmate, Alkaloid

Medicamente fara reteta

In stoc
12,65 Lei

Pretul afisat este cu TVA si este valabil doar pentru comenzile online pe www.sensiblu.com. In farmacii pretul poate varia.

Descriere si prospect: Caffetin Cold Plus, 10 comprimate filmate, Alkaloid

652364719

Caffetin Cold plus este o combinatie care contine urmatoarele substante active: paracetamol, pseudoefedrina (sub forma de clorhidrat de pseudoefedrina), dextrometorfan (sub forma de bromhidrat de dextrometorfan) si acid ascorbic (vitamina C). Caffetin Cold Plus este utilizat pentru ameliorarea simptomelor de raceala si gripa (ameliorarea durerilor generale, durerilor in gat, durerilor de cap, congestiei nazale si scaderea temperaturii si ameliorarea tusei). Daca dupa 5 zile nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau, trebuie sa va adresati unui medic.

Proprietati:

  • Paracetamolul amelioreaza durerea si scade febra.
  • Pseudoefedrina este un decongestionant care elibereaza caile nazale blocate.
  • Dextrometorfanul suprima tusea cauzata de iritatile minore de la nivelul gatului si bronhiilor.
  • Vitamina C intareste sistemul imunitar.

Compozitie per comprimat: Paracetamol 500mg, clorhidrat de pseudoefedrina 30mg, bromhidrat de dextrometorfan 15mg si acid ascorbic 60 g. Excipient cu efect cunoscut: sodiu.

Mod de administrare: Caffetin Cold Plus comprimate filmate este destinat administrarii orale. Doza recomandata pentru adulti si copii peste 12 ani este de un comprimat filmat de patru ori pe zi. Se pot lua maxim doua comprimate administrare deodata. Intervalul de timp intre administrari nu trebuie sa fie mai mic de patru ore. Doza zilnica trebuie limitata la maximum 2 comprimate de patru ori pe zi (8 comprimate in 24 ore). Luati comprimatele filmate imediat ce le-ati scos din blister.

Precautii:

Durata tratamentului nu trebuie sa depaseasca mai mult de 5 zile consecutive; daca simptomele dumneavoastra nu se amelioreaza sau se inrautatesc, adresati-va medicului pentru indrumari.

Utilizarea la copii si adolescenti: Caffetin Cold Plus nu este recomandat pentru utilizare la copii cu varsta sub 12 ani.

Forma de prezentare: 10 comprimate filmate

Avertizare: imaginile sunt doar cu titlu informativ.

Data ultimei actualizari: 12.11.2021